Hitte en droogte in 2026: gevolgen voor moutkwaliteit

Gestart door Jacques, 08-08-2026 23:39 u

Vorige topic - Volgende topic

0 leden en 1 gast bekijken dit topic.

Jacques

Ik heb een artikel geschreven over de gevolgen van de aanhoudende droogte voor de kwaliteit van basismout die gemaakt gaat worden met de oogst van dit jaar.
Overal zijn granen geoogst in Nederland. Ik was toevallig bij de oogst van tarwe in Loon op Zand. Een paar jaar geleden teelde de betrokken akkerbouwer brouwgerst van de trappisten van Koninghoeve. Door de droogte was de tarwe "noodrijp". De bedoeling was tarwe te telen voor bakkerijen, maar door het snelle rijpen zal de tarwe waarschijnlijk als veevoer worden gebruikt.
Dit zette me aan het denken. Ook de kwaliteit van brouwgerst zou weleens kunnen lijden onder de droogte. Omdat dit niet het eerste jaar is dat de landbouw te kampen heeft met hitte en droogte, moest daar het een en ander over te vinden zijn in de wetenschappelijke literatuur. De nodige uren heb ik zitten zoeken en lezen. Weer veel geleerd bij alles op een rijtje zetten. Het resultaat vind je hier https://www.hobbybrouwen.nl/site/artikel/hitte-en-droogte-in-2026-gevolgen-voor-moutkwaliteit/

Wil je het krantenartikel lezen dat ik gemaakt heb van de tarweoogst in Loon op Zand? Kijk dan hier https://www.duinkoerier.nl/static/4/De-Duinkoerier/index.html?issue=20260805&page=9

Snelbier

Ben dan altijd benieuwd waarom een product (graan in dit geval) wordt 'afgekeurd' voor normaal gebruik.
Noodrijp blijkt een gangbare term in graanteelt en betekent dat het graan sneller rijp is dan bedoeld.
Het is bijvoorbeeld door droogte te vroeg gestopt met groeien, de korrels zijn kleiner dan voorzien.
Verder hoeft er niks mis mee te zijn  :weetniet:
Jammer dat we zo makkelijk minder perfect voedsel afvoeren als veevoer. Maar  zal wel een kosten/baten-plaatje hebben..

Toevoeging:  Kwaliteit voor brouw-graan blijkt toch terug te lopen bij kleinere korrels. Weer wat geleerd.
Zie het andere linkje van @Jacques : https://www.hobbybrouwen.nl/site/artikel/hitte-en-droogte-in-2026-gevolgen-voor-moutkwaliteit/

seed7

Citaat van: Snelbier op 09-08-2026  11:12 uBen dan altijd benieuwd waarom een product (graan in dit geval) wordt 'afgekeurd' voor normaal gebruik.

Omdat we constant bezig zijn zaken te maximaliseren, optimaliseren, perfectioneren en vooral industrialiseren. Het tarwe past met name niet meer in het laatste. Hoogstwaarschijnlijk ook niet in de bakkerij. Tarwe wordt niet/amper specifiek voor bier verbouwt, maar voor brood. Voor ons hobbybrouwers en -bakkers maakt het het heel veel uit. Je past je proces aan. Of je stapt over op een ander proces (decoctie ;) ) Het zelfde met brood, meer kneden langer rijzen en dergelijke.

We leven in een dynamische omgeving, we prutsen er zelfs zelf mee, maar onze processen en vooral denkbeelden zijn in steen gehouwen, vast geroest. (de boer die de tarwe voert klaagt straks dat het niet genoeg vet mest)

Langton heeft geschreven over de "rand van de chaos" dat is de plaats van dynamiek, de plaats van leven en waar leven ontstaat. In de chaos is het ...chaos. Er duidelijk buiten is het statisch, geen verandering. De rand van de chaos, de dynamiek, echter verplaats zich. Die is ook dynamisch, niet statisch.

Dat betekent dat je mee moet bewegen, ander verval je tot statisch, of komt in de choas. En dan zijn er mensen die reactionair zijn, terug willen naar het verleden want zoals we het toen deden en zoals het toen ging was het goed.

Heel veel van de optimalisaties die ik noemde zijn op statisch gebaseerd. Je kunt ook op dynamisch optimaliseren. Zorgen dat systemen veranderbaar zijn, of zo dat ze altijd alle aspecten goed raken. Vergelijk enkelvoudige infusie met decoctie. De eerste is binnen marges aanpasbaar, de twee hoef je amper aan te passen omdat het proces alle temperaturen doorloopt en deels zelfs twee keer.

ingo

Tags:

Zoeken met Google op deze site.
Brouwspullen zijn ook te koop via Bol.com.
Als je iets bestelt bij Bol.com (ook andere zaken dan brouwspullen) via deze link steun je het forum.


Het boek van de beheerder van deze site.