Hoi Hoppie,
Hoe ziet deze formule er dan uit?
Is het aantal millibarretjes ( dus tevens de kooktemperatuur van water) meer of minder niet te verwaarlozen in Nederland en België, gezien we ons hier nagenoeg net onder of boven zeespiegel bevinden?
Ik heb eens op een middag de luchtdruk zien veranderen van 1023 naar 980 mbar, zeg maar zo'n 4 % en voor de heel preciezen onder ons is dat veel, zeker als je een meetinstrument wilt ijken

.
Het kookpunt van water is die temperatuur waarbij de dampspanning van water gelijk is aan de heersende temperatuur. Voor water geldt dan het bij 100 graden celsius kookt als de heersende druk 1 atm bedraagt. Is de omgeveingsdruk hoger of lager dan kun je de temperatuur waarbij het water dan kookt uitrekenen met de wet van Clausius-Clapeyron (uit de fasenleer, chemische thermodynamica of fysische chemie).
ln (p
2/p
1) =
- {delta h
verdamping/R} {(1
/T
2)
- (1
/T
1)}
waarin ln staat voor de natuurlijke logarithme
delta h
verdamping = verdampingsenthalpie van water in KJ/kmol = 47300 J/mol, in de buurt van 100 graden celsius.
en R de gasconstante = 8,314 J/deg.mol
De formule lijkt heel wat, maar bij gebruik van een formule-editor valt het wel mee.
voor p
1 vul je dan 1013 mbar en voor T1 100 in, vervolgens meet je met een barometer de luchtdruk (in mbar) en vul je dat getalletje in bij p
2, vervolgens gebruik tuig (rekentuig) om T
2 voor je uitrekenen. Et voila

.
Met vriendelijke groet

,
Nico